Úvodní strana / Akce / Všesokolské slety /

X. Všesokolský slet

Všesokolský slet konaný v roce 1938 na Strahově. Účastnilo se ho 348 086 cvičenců a přes 2,3 milióny diváků. Konal se v době fašistické hrozby. Opět se konal rozestavný běh z Prahy do deseti pohraničních míst, kterého se zúčastnilo přes 42 000 běžců. Konal se zimní přebor ČOS a SSS, IV. středoškolské hry, I. slet žactva a průvod. Na 29 000 mužů současně na ploše strahovského stadionu v prostných složilo Přísahu republice. 30 000 žen předvedlo Rej od autorů manželů Matějovcových. Dorostenky se předvedly s májkami. Byl k vidění Den brannosti. Slet trval celých pět týdnů. Poprvé bylo použito 24 reproduktorů pod cvičební plochou, k lepšímu ozvučení takto rozsáhlé plochy. Průvody Prahou byly národní manifestací. Jen zmínkou, Sokol Vídeň musel nést prapor s hákovým křížem. Prezident Edward Beneš daroval Sokolu prapor ( na nějž připjal později Válečný kříž).